7 rád pre začínajúcich programatorov.

Zaujimavý článok pre začínajúcich programátorov bol publikovaný na Panopticon Central 

Pravidlá pre začiatočníkov:

  1. Nepíšte dlhé procedúry (funkcie/metódy). Procedúra by nemal mať viac ako desať alebo dvanásť riadkov.
  2. Každá procedúra by mal mať jednoznačný účel. Nemal by sa prekrývať cieľ (účel) procedúry s procedúrami ktoré šli skôr alebo prídu po nich. Dobrý program je rad jasných, neprekrývajúcich sa procedúr.
  3. Nepoužívajte efektné vlastnosti jazyka. Ak používate niečo iné ako deklarácie premenných, volania procedúr, riadenie toku (control flow statements) a aritmetické operátory, je niečo zle. Použitie jednoduchých funkcií jazyka vás núti premýšľať o tom, čo píšete. Dokonca aj zložité algoritmy je možné rozdeliť na jednoduché vlastnosti jazyka.
  4. Nikdy nepoužívajte funkcie jazyka, ktorých význam nepoznáte alebo si nie ste istí. Ak porušíte toto pravidlo, mali by ste hľadať inú prácu.
  5. Začiatočník by mal vyhýbať sa používať kopírovanie a vkladanie, s výnimkou pri kopírovaní kódu z jedného programu do druhého ak ste tento kód už napísali alebo použili v inom programe. Ak je to možné používajte co najmenej súborov a čo najkratší kód.
  6. Vyhnite sa abstraktom.
  7. Každý deň aspoň po dobu šiestich mesiacov dodržujte postupy programovania týmto spôsobom. Krátke zápisy kódu, krátke, jednoznačne, konkrétne procedúry. Môže to byť veľmi nepohodlné ale zbavíte sa zlých návykov pri programovaní. Samozrejme môžete ísť nad rámec týchto pravidiel po dôkladnom pochopení a ovládnutí .
This entry was posted in Programovanie and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.